Top News Top Story

Meet All The Winners And Grinners From The 2022 Logie Awards

After a two-year hiatus, the Logie Awards is back!

Lego Masters host Hamish Blake was the man of the night, winning the Gold Logie for most popular personality on Australian TV, as well as the inaugural Bert Newton Award for the most popular presenter. The series also took home the Logie for the most outstanding entertainment or comedy program.

The winners have finally been announced in the 2022 Logie Awards and below are the rest of the winners courtesy of ABC (the winners are in bold):

2022 Most outstanding awards

Most outstanding drama series

  • WINNER: The Newsreader (ABC)
  • Bump (Stan)
  • Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Seven Network)
  • Wentworth – The Final Sentence (FOXTEL)

Most outstanding miniseries or telemovie

  • WINNER: Fires (ABC)
  • New Gold Mountain (SBS)
  • The End (FOXTEL)
  • The Tourist (Stan)
  • The Unusual Suspects (SBS)

Most outstanding actor

  • WINNER: Richard Roxburgh, Fires (ABC)
  • Hugo Weaving, Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • Jamie Dornan, The Tourist (Stan)
  • Sam Reid, The Newsreader (ABC)
  • Scott Ryan, Mr Inbetween (FOXTEL)

Most outstanding actress

  • WINNER: Anna Torv, The Newsreader (ABC)
  • Claudia Karvan, Bump (Stan)
  • Deborah Mailman, Total Control (ABC)
  • Isla Fisher, Wolf Like Me (Stan)
  • Miranda Otto, Fires (ABC)

Most outstanding supporting actor

  • WINNER: Colin Friels, Wakefield (ABC)
  • Damon Herriman, The Tourist (Stan)
  • Hugh Sheridan, Back To The Rafters (Amazon Prime Video)
  • Matt Nable, Mr Inbetween (FOXTEL)
  • William McInnes, The Newsreader (ABC)

Most outstanding supporting actress

  • WINNER: Heather Mitchell, Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • Katrina Milosevic, Wentworth – The Final Sentence (FOXTEL)
  • Mabel Li, New Gold Mountain (SBS)
  • Noni Hazlehurst, The End (FOXTEL)
  • Rachel Griffiths, Total Control (ABC)

Most outstanding entertainment or comedy program

  • WINNER: Lego Masters Australia (9Network)
  • Hard Quiz (ABC)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • The Masked Singer Australia Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Seven Network)

Most outstanding reality program

  • WINNER: I’m A Celebrity … Get Me Out of Here! (Network 10)
  • Beauty and The Geek (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • MasterChef Australia (Network 10)
  • SAS Australia (Seven Network)

Most outstanding news coverage or public affairs report

  • WINNER: The Project – Brittany Higgins Interview (Network 10)
  • Four Corners – Bursting The Canberra Bubble (ABC)
  • 60 Minutes – ‘Nazi’s Next Door’ (9Network)
  • 7News – War In Ukraine (Seven Network)
  • Insight – Intimate Terrorism (SBS)

Most outstanding sports coverage

  • WINNER: Olympic and Paralympics Games Tokyo 2020 (Seven Network)
  • 2021 AFL Grand Final (Seven Network)
  • 2021/2022 Fox Cricket Ashes Coverage (FOXTEL)
  • 2022 Australian Open Women’s Final (9Network)
  • State of Origin – Game one (9Network)

Most outstanding children’s program

  • WINNER: Bluey (ABC)
  • Dive Club (Network 10 and Netflix Australia)
  • Hardball (ABC)
  • Little J & Big Cuz (NITV and ABC)
  • Mikki Vs The World (ABC)

Most outstanding factual or documentary program

  • WINNER: Incarceration Nation (NITV)
  • Burning (Amazon Prime Video)
  • Firestarter – The Story of Bangarra (ABC)
  • See What You Made Me Do (SBS)
  • The School That Tried To End Racism (ABC)

Silver Logie: Most popular Australian actor or actress in an international program

  • WINNER: Jacki Weaver (Yellowstone)
  • Angourie Rice (Mare of Easttown)
  • Murray Bartlett (The White Lotus)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Troye Sivan (Three Months)
  • Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Most popular lifestyle program

  • WINNER: Travel Guides (9Network)
  • Gardening Australia (ABC)
  • Better Homes and Gardens (Seven Network)
  • Bondi Rescue (Network 10)
  • Love It Or List It Australia (FOXTEL)
  • The Living Room (Network 10)

Most popular reality program

  • WINNER: MasterChef Australia (Network 10)
  • The Block: Fans Vs Faves (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • I’m A Celebrity … Get Me Out Of Here! (Network 10)
  • Married At First Sight (9Network)
  • SAS Australia (Seven Network)

Most popular comedy program

  • WINNER: Have You Been Paying Attention? (Network 10)
  • Aftertaste (ABC)
  • Fisk (ABC)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • The Hundred with Andy Lee (9Network)
  • The Cheap Seats (Network 10)

Most popular panel or current affairs program

  • WINNER: The Project (Network 10)
  • 7.30 (ABC)
  • Australian Story (ABC)
  • A Current Affair (9Network)
  • Four Corners (ABC)
  • The Front Bar (Seven Network)

Most popular entertainment program

  • WINNER: Gogglebox Australia (FOXTEL)
  • Anh’s Brush with Fame (ABC)
  • Hard Quiz (ABC)
  • Lego Masters Australia (9Network)
  • The Masked Singer Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Seven Network)

Most popular drama program

  • WINNER: Home And Away (Seven Network)
  • The Newsreader (ABC)
  • Total Control (ABC)
  • Doctor Doctor, 9Network
  • Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Seven Network)

Graham Kennedy award for most popular new talent

  • WINNER: Tony Armstrong (News Breakfast)
  • Alessandra Rampolla (Married At First Sight)
  • Carlos Sanson Jr (Bump)
  • Matt Evans (Home And Away)
  • Melanie Bracewell (The Cheap Seats)
  • Will Lodder (Love Me)

Most popular actress

  • WINNER: Kitty Flanagan (Fisk)
  • Ada Nicodemou (Home and Away)
  • Anna Torv (The Newsreader)
  • Bojana Novakovic (Love Me)
  • Deborah Mailman (Total Control)
  • Sophie Dillman (Home and Away)

Most popular actor

  • WINNER: Guy Pearce (Jack Irish)
  • Bernard Curry (Wentworth)
  • Hugo Weaving (Love Me)
  • Ray Meagher (Home and Away)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor)
  • Stephen Peacocke (RFDS)

The Gold Logie for most popular personality on Australian TV

  • WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
  • Julia Morris (I’m A Celebrity … Get Me Out Of Here!)
  • Karl Stefanovic (Today, 60 Minutes)
  • Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
  • Ray Meagher (Home And Away)
  • Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
  • Tom Gleeson (Hard Quiz)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020, TV1News.com.au, all rights resrved. About Us | Terms & conditions